Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Školní batohy pro starší školáky a studenty

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (775) | Vložit komentář
Rubrika: Nakupujeme

skolni_batoh_01Výběru aktovky či školního batohu pro prvňáčky všichni věnují velkou péči. Ale co dál? Děti rostou, a tak přibližně od 10 let a pak na 2. stupni ZŠ potřebují nový batoh. Liší se kritéria výběru školního batohu pro větší školáky od kritérií pro prvňáčky? Co je pro ochranu zdravého růzstu zad větších školáků důležité?

40% procent školáků má vadné držení těla

Výsledky studie Státního zdravotnického ústavu, který zkoumal 3500 školáků, jsou alarmující: „Čtyřicet procent školních dětí mladších patnácti let má vadné držení těla, tedy kulatá záda, zvýšené bederní prohnutí, předsunutou hlavu, nebo dokonce skoliózu (vybočení páteře),“ říká Věra Faierajzlová ze SZÚ v Praze.

Jaké batohy do školy chrání zdravý vývoj zad?

Vybírejte z batohů, které jsou určeny jako školní batohy na nošení učebnic a sešitů. Rozhodně nedoporučujeme zaměňovat školní batohy za batohy sportovní. Ty mají odlišnou konstrukci a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly sportovním aktivitám.

Vhodná váha batohů pro starší děti by neměla přesáhnout cca. 1,5 kg. Například školní a studentské batohy Chilli (pro 3, – 7. třídu) a HIT (pro 5. třídu až po studenty) od české značky Topgal váží (prázdné) 1,04 – 1,18 kg. Váha německých studentských batohů Coocazoo se pohybuje v rozmezí 1,05 – 1,44 kg. Školní batohy této značky také prošly přísným testováním německé Asociace pro zdravá záda a pyšní se tak certifikátem AGR.

Ani velké děti by neměly nosit na zádech více než 10 – 12 % své váhy. Dohlédněte proto, aby vaše děti nosily v batohu opravdu jen to nejnutnější a pravidelně si každý den připravily do batohu jen věci na den následující. Není proto na škodu i u starších studentů občas zkontrolovat, co v batohu nosí, a vytřídit společně s dětmi zbytečnosti. Důležité také je naučit děti nosit těžší věci blíže zádové části batohu (je to šetrnější k zádům). Mnohdy jsou totiž přetížená záda příčinou vadného držení těla, což může následně způsobit bolesti zad nebo hlavy. Trvejte také  na tom, aby děti nosily batoh na obou ramenou.

Neméně důležitá jsou pak u batohu pevná, správně tvarovaná a kvalitně polstrovaná záda. Batohy s ergonomicky tvarovanými zády se přizpůsobí tvaru páteře a máte tak jistotu, že prospívají zdravému vývoji páteře. Díky dobré konstrukci zad také batohlépe odváví pot a větrá a školáci a studenti se v létě tolik pod batohem nepotí.

Školní batohy jsou také vždy vyšší než širší. Váha obsahu se pak optimálněji rozloží a to znamená menší zátěž pro páteř. Ramenní popruhy by také měly být polstrované, širší a nastavitelné, protože v létě budou děti nosit batoh pouze na tričku, v zimě pak na bundě. Kvalitní batohy do školy mají také hrudní pás, někdy i bederní, díky kterým si školáci mohou nastavit opravdu pohodlné a zdravé nošení batohu po dobu několika let, kdy porostou a bude se jim proměňovat tělo.

Praktický školní batoh pro větší školáky a studenty

I pro větší školáky a studenty jsou stále důležité parametry jako váha, velikost, členění batohu, dostatek místa na učebnice, sešity, svačinu, penál, přezůvky, případně na notebook. Proto se na ně také zaměříme.

Batoh by měl tedy především být pohodlný na nošení, lehký, ale přitom prostorný s dostatečným počtem kapes, pro studeny počítejte s místem na notebook. Měl by být vyrobený z odolného a lehce omyvatelného materiálu. Velkou výhodou je stabilní zpevněné dno, vybavené plastovými nožičkami. Dále by batoh měl mít reflexní prvky, děti jsou pak lépe viditelné ve tmě. Například školní batohy Topgal i Coocazoo mají velmi účinné reflexní prvky pro bezpečnost dětí.

skolni_batoh_09

Najděte si čas vybrat batoh společně s dítětem. Pomozte jim při výběru radou, vysvětlete jim, co je důležité pro jejich zdraví, zvolte několik vyhovujících variant z hlediska ergonomie batohu, ale konečný výběr designu nechte na svých dětech. Vaše děti budou batoh nosit každý den do školy, pro ně bude batoh důležitým módním doplňkem a vyjádřením jejich stylu a osobnosti. Proto u starších studentů a školáků již více záleží i na designu batohu.


Autor: www.agatinsvet.cz

Líbí se vám tento příspěvek?
Podpořte jej kliknutím na odkaz "To se mi líbí" »

Přečtěte si také:

  • TŘI MALÁ PRASÁTKA – POHÁDKA HROUTŘI MALÁ PRASÁTKA – POHÁDKA HROU Pohádkově zpracovaná kostková hra Tři malá prasátka je vhodná pro děti od 7 let. Hru si může zahrát 2 – 5 hráčů a samotné hraní zabere zhruba 15 minut. Hra funguje na principu stavby domečků, kdy hráči hází kostkami a postupně získávají […]
  • Kam po Potterovi? – Čtenářské tipy pro teenageryKam po Potterovi? – Čtenářské tipy pro teenagery Kam po Potterovi? - Čtenářské tipy pro teenagery Slavnému Harry Potterovi se podařilo přitáhnout ke čtení věkovou skupinu, u které se rodiče už často vzdávali veškerých snah. Ale teď, když je cyklus ukončen a úspěšně zfilmován, co před […]
  • Happy House New Edition 1 – učebnice angličtinyHappy House New Edition 1 – učebnice angličtiny Nové vydání oblíbené učebnice pro základní školy Učebnice Happy House 1 a 2 jsou vhodné pro výuku v první a druhé třídě Česká edice učebnice, pracovního sešitu i metodické příručky je v prodeji k oběma úrovním učebnice New Happy […]
  • Dixit – svěží hra plná fantazie pro celou rodinuDixit – svěží hra plná fantazie pro celou rodinu Pokud máte rádi hry, které jsou univerzální, vyzkoušejte Dixit. Je úžasný, vhodný jak pro děti, tak pro dospělé, vlastně pro všechny. Můžete ho hrát za deštivých dnů i rodinných večerů. Budete muset používat fantazii i trochu lsti. Musíte […]
  • Skřítek Musík – časová posloupnostSkřítek Musík – časová posloupnost Pracovní list je určen především pro žáky, kteří se učí číst genetickou metodou. Žáci procvičují časovou posloupnost a čtení s porozuměním. Je možné využít při práci ve dvojicích, nebo jako samostatnou práci. Žáci dostanou rozstříhané […]
  • Soutěžte o stolní hry od SCIO (2)Soutěžte o stolní hry od SCIO (2) Pojďte s námi soutěžit o hry společnosti Scio. Zaměřují se na rozvoj měkkých dovedností u dětí, zejména na spolupráci, logické myšlení, tvořivost i kritické myšlení. Další hračky a hry, které umí děti víc, než jen potěšit, naleznete na […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Napsat komentář

Přihlášení

Sponzorované odkazy

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se

Mediaplayer