Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Zájmové kroužky pro děti

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Výtvarka Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita

Někteří se ani nestihli rozkoukat po začátku školní docházky a už je nejvyšší čas zaměřit se i na aktivity dětí v odpoledních hodinách. Pokud máte malého školáka a výborné družinářky, máte vyhráno. Pro ty ostatní, ale i rodiče, kteří chtějí dětem každodenní odpoledne zpestřit nebo rozvíjet v určité oblasti ve větší míře, nabízí jak škola tak i další organizace volnočasové aktivity – nejčastěji kroužky.

Téměř v každé škole máte na výběr desítky kroužků z různých oblastí – sportovní, hudební, výtvarné, taneční, apod. Pryč jsou doby, kdy jediná možnost, jak dopřát dítěti kroužek byla, že jste ho museli vyzvednout a odvézt na jiné místo. Dokonce i Domy dětí a mládeže, disponující vlastními prostory, se školami spolupracují mnohem více a nabízejí kroužky přímo na školách. V mnoha případech odpolední činnosti organizuje ale přímo škola. Často je vedou sami učitelé. Zde si můžete být téměř jisti, že vedení je opravdu kvalifikované a děti jsou v dobrých rukách – pokud tedy kroužek nevede neoblíbený učitel nebo učitelka.

Již zmiňované Domy dětí a mládeže, které by měly být v každém větším městě, jsou středisky volného času a jejich největší oblastí jsou právě pravidelné zájmové činnosti. Jelikož jsou státní školskou institucí, jsou také podporovány státem i po finanční stránce a nabízejí velice kvalitní kroužky za nízké ceny. Stačí si najít nejbližší DDM a v jejich nabídce najdete i kroužky netradiční, možná právě kousek od vás.

Další oblíbenou skupinou jsou Základní umělecké školy. Jak už sám název napovídá, nehledejte zde sportovní či turistické aktivity. Pod vedením odborníků se zde rodí skvělí muzikanti, tanečníci i výtvarníci. Zde ale počítejte s vyšší náročností na domácí přípravu.

Kdo se chce zaměřit na ostatní oblasti, využije určitě bohaté nabídky sportovních klubů, kde jsou tréninky i několikrát týdně a víkendové zápasy či závody na sebe nenechají dlouho čekat.

Pokud chcete dítě rozvíjet ve vztahu k přírodě, ale nejen tímto směrem, můžete vybírat ze známých organizací, jakými jsou např. Skaut nebo Pionýr. Jejich pravidelná činnost je často obohacena i o víkendové výpravy během roku.

V posledních letech stále stoupá i počet soukromých organizací, občanských sdružení, neziskových organizací i jiných institucí, které nabízejí kroužky v různých oblastech.

Nabídka je opravdu velice široká a ať již odpolední činnosti organizuje kdokoliv, vždy záleží především na lektorovi, na jeho přístupu k dětem i vám.

Přeji vám šťastný výběr a ještě šťastnější děti, které se svých oblíbených kroužků nemohou dočkat.


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

3 komentářů k “Zájmové kroužky pro děti

  1. Alena Koutná

    K tomu mohu jen opět podotknout,že ve školních družinách pracují vychovatelky a ne družinářky a když to teď tedy víte,můžete určitě pro nápravu ve vašem okolí hodně udělat a věřím,že uděláte. Chci ještě upozornit,že toto označení za pozůstatek totality nepovažuji,neboť jak jsem již prve uvedla,ani v té době se jako běžné oslovení nepoužívalo.

  2. Alena Koutná

    Dobrý den,marně jsem čekala odpověď na můj komentář,místo toho jsou v článku nějaké úpravy,bohužel vás musím upozornit,že tam stále jedna “družinářka” zůstala. Zrovna dnes jsem v rámci praxe studentek SPgŠ,kterou léta vyučuji,rozebírala oslovení vychovatelek a i jim přišlo slovo “družinářka” jako pozůstatek totality…což není,protože ani v té době se v odborných kruzích nikdy nepoužívalo.I v té době se na pedagogických školách studoval obor vychovatelství,nikoliv družinářství. Přeju vám na vašich stránkách hodně návštěvníků a ještě víc těch,co vám budou profesionálně a na úrovni přispívat.

    1. Kateřina Jarošová (autor)

      Vážená paní Koutná, v článku jsem opravdu upravila jednu větu, kterou jsem na Vaše upozornění shledala neobjektivní (spíše z mých vzpomínek) a tedy nevhodnou na takový článek. Jsem ráda, že se ve Vašem okolí slovo “družinářka”, které považujete za pozůstatek totality, nepoužívá. Možná se však budete divit, že toto slovo je dle mých zkušeností používané velice často a to jak mezi rodiči, tak i mezi pedagogy (ne však v hanlivém slova smyslu).

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme navštívit

MojeGalanterka

moje kosmetika

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.



FB stránky

FB skupina

Přidej se