Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

O čarodějnicích

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


„V celých davech,“ vypravuje Luccä, „v dobách války třicetileté čarodějnice a obludy létaly v povětří; jediné město Cukmantl mělo osm katův, kteříž upalovali jednu „obludu“ po druhé a nemohouce býti hotovi, do ohně házeli konečně i šest až osm „čarodějnic“ najednou, aby práci svou zrychlili.“ Od roku 1630 až roku 1651 bylo upáleno čarodějnic v Cukmantlu 85, ve Frývaldově 102, v Nise 11 a v jiných dvou obcích 44, úhrnem 242. Čarodějnice upálené byly ženy a dcery radních, hostinských a jiných lidí zámožných, ba i děti. Staré báby ovšem nejvíce, jakž pochopitelno, z čarodějnictví byly podezřívány.

Byla-li bába stará a šeredná, nemohlo býti pochybnosti, že je čarodějnicí. Vynikala-li ženská krásou nevšední, měla zajisté s čertem spolek. A podezřelou osobu odvlekli do mučírny, kdež nemohla zapírati a musila se přiznati na věci, při nichž nás strach a hrůza obchází.

Takých ďáblům zapsaných žen bylo tehdy mnoho, lid i páni učení věřili, že čarodějnice se vespolek znají, že odbývají své sněmy na Petrově Skále (Peterštein). Na tuto skálu přijížděli prý kouzelníci buď na holích, vidlích neb na červených kohoutech, proměnivše se v kocoury, sovy, netopýry a jiná pěkná zvířata. Aby dobře létaly, čarodějnice mazaly se zvláštní mastí, připravenou z mléka a z čertova lejna. Sněmům čarodějnickým na Petrově Skále čert a královna čarodějnic předsedali a tam se radili, co kde zlého by na nešťastný lid uvalili. Ďábel přicházel tam v podobě kozla. Přijímal holdování svých poddaných, dávaje se lízati pod ocasem, a rozdával peníze zlaté, kteréž však za dne proměnily se v ničemné škvarky. Potom hodovali, divoké tance tančili, obráceni jsouce k sobě zády, a hudebníkem při těchto rejdech býval kocour.
V stoletích předešlých pověrčivý lid takovýmto způsobem šálil se sám, nevinné spoluobčany vydávaje trýznění a smrti strašné.

Nepomohlo ani vysvěcení hříšných těch míst, na nichž nočního času obludy prý své rejdy prováděly. Lid vypravoval si dále o strašných věcech, které se na Petrově Skále dějí. Teprv poznenáhla podařilo se zvrátiti víru v čarodějnice. Mužové osvícení, jako jezovité Adam Tanner, Friedrich Spee a Krištof Thomasius poučovali lid, vydávajíce spisy a dokazujíce, že čarodějnic není, že to výmysl lidský. Vzdělanci věku tehdejšího počali pomalu poznávati svůj blud. poučovali lid a domohli se výsledku. Zákonodárství zrušilo tresty na čarodějnice, a lid pozvolna přivykal si věřiti, že čarodějnic není.

Tyto doby pronásledování osob nevinných minuly, ale lid pohorský vypravuje vždy ještě s tajemnou hrůzou o zlé moci, jakou mívaly ženy čarodějnické. (Opavsko)

Přečtěte si také:

 • HráběHrábě Na zahradě u babičky, (dřepy) půjčila jsem si hrabičky, (stoj + hlava „ANO“) hrabu tam a zase zpátky, (chůze vpřed a vzad) hrabu listí na hromádky. (stoj + ukazujeme rukou hromadu) Foukne vítr (fíííí) a co se stane? (stoj + […]
 • HádankaHádanka Materiál obsahuje pracovní list, v němž žák při jednoduchém rozboru literárních textů používá základní literární pojmy. Očekávaný výstup: rozlišuje různé typy uměleckých a neuměleckých textů Hádanka – pl.doc CEMERKOVÁ GOLOVÁ, […]
 • VláčekVláček Materiál generuje řetěz náhodných příkladů na násobení a dělení. Očekávaný výstup: provádí zpaměti jednoduché početní operace s přirozenými čísly Vláček.ods DORŇÁKOVÁ, Ludmila. Vláček. Metodický portál : Digitální učební […]
 • RozpočítadloRozpočítadlo Materiál obsahuje pracovní list, v němž žák při jednoduchém rozboru literárních textů používá základní literární pojmy. Očekávaný výstup: rozlišuje různé typy uměleckých a neuměleckých textů Rozpočítadlo.doc CEMERKOVÁ GOLOVÁ, […]
 • Wer wohnt wo? (Spiel)Wer wohnt wo? (Spiel) Žáci nacvičují pomocí kartiček dialogy. Procvičují otázky a odpovědi: 1. Wie heißt du? Ich heiße Tom. 2. Wo wohnst du? Ich wohne in Wien? 3. Wo liegt Wien? Wien liegt in Österreich. Očekávaný výstup: zapojí se do jednoduché, pečlivě […]
 • Nahoru na horu Mount EverestNahoru na horu Mount Everest Interaktivní hra zaměřená na procvičování znalostí ze vzdělávací oblasti Regiony světa – Asie. Žáci se dostávají do role horolezců, kteří se prostřednictvím svých znalostí snaží zdolat nejvyšší vrchol Asie (ale i světa) Mount […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

2 komentářů k “O čarodějnicích

 1. Lucie

  Zdravím,
  článek mě zaujal o čarodějnictví ve Zlatých Horách, tehdejším Cukmantlu. Prosím, z jaké knížky jste čerpali iformace? Z jakých pramenů?
  Děkuji za odpověď, s pozdravem Lucie Mokrošová

 2. Lucie

  Zdravím,
  článek mě zaujal o čarodějnictví ve Zlatých Horách, tehdejším Cukmantlu. Prosím, z jaké knížky jste čerpali iformace? Z jakých pramenů?
  Děkuji za odpověď, s pozdravem Lucie Mokrošová

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se