Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

AVG Technologies: 86 % rodičů by uvítalo školení o online bezpečnosti

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (24) | Vložit komentář
Rubrika: Zprávy

Výzkum ve spolupráci s univerzitou v Plymouthu ukázal, že by většina britských rodičů chtěla lépe vzdělávat svoje děti o online nástrahách

Společnost AVG Technologies N.V. (NYSE: AVG), poskytovatel internetové a mobilní bezpečnosti, soukromí a optimalizace pro 150 milionů aktivních uživatelů, dnes zveřejnila výsledky výzkumu Parents, Schools and the Digital Divide, který uskutečnila společně s univerzitou v britském Plymouthu. Podle výsledků výzkumu by 86 % zúčastněných rodičů uvítalo školení v oblasti online bezpečnosti – mohlo by tak zaplnit mezeru mezi svým vzděláním a znalostmi svých dětí. Rodiče by potom bylo schopni svoje děti lépe poučit o online bezpečnosti.

Z výzkumu provedeném na 2 000 britských rodičů dále vyplývá, že se zvyšuje význam, který je online bezpečnosti v rodině přisuzován. Pro 52 % dotázaných je jedním z důležitých faktorů při výběru školy pro jejich dítě to, jakým způsobem škola vzdělává v online bezpečnosti. Jeden z deseti rodičů dokonce přiznává, že kdyby měl v současné době hledat pro svoje dítě novou školu, byla by pro něj výuka online bezpečnosti klíčovým bodem.

„Ačkoliv svým dětem věří, výzkum ukázal, že by rodiče uvítali pomoc, aby před nimi mohli mít náskok, když se bavíme o používání internetu. Vyzýváme proto vládu a pokrokové školy, aby nás v tomto snažení podpořily a vytvořily jednoduchou příručku pro rodiče, a efektivně tak rozšířily školení o internetové bezpečnosti. Jakmile rodiče souhlasí s pravidly používání internetu ve škole, kam jejich dítě chodí, měli by být okamžitě dotázáni, zda skutečně rozumí tomu, co právě podepsali. Také by se jich ve škole měli zeptat, jakým způsobem jejich dítě aktuálně využívá internet, a to nejen ve škole, ale také doma,“ říká Tony Anscombe, Senior Security Evangelist v AVG Technologies.

Vzdělání v oblasti online bezpečnosti – čí je to zodpovědnost?

* Drtivá většina dotázaných rodičů (95 %) souhlasí s tím, aby byla výuka online bezpečnosti ve školách povinná. Devět z deseti rodičů si myslí, že by vláda měla být při této výuce aktivnější.

* I přes to jsou skoro dvě třetiny rodičů přesvědčeny, že konečná zodpovědnost ve výuce online bezpečnosti pro jejich děti padá na jejich hlavu.

* 92 % rodičů myslí, že jsou schopni mluvit se svým dítětem o online bezpečnosti. Tato studie AVG však zdůrazňuje, že existuje stále větší rozdíl mezi „domnělou“ a „skutečnou“ znalostí, což opět podporuje ideu o vytvoření manuálu pro rodiče, který by jim pomohl překlenout propast ve znalostech.

Domněnky versus realita

* Více než polovina (56 %) dotázaných rodičů s dětmi na základní škole a 42 % rodičů teenagerů nikdy se svými potomky nemluvilo o online materiálu se sexuálním obsahem pro dospělé, přestože podle jiné studie má většina 14letých a starších chlapců přístup k takovému obsahu.

* Jeden z deseti rodičů dospívajících z výše uvedené skupiny rodičů si myslí, že je jeho dítě „příliš mladé“ na takovýto typ konverzace, skoro čtvrtině (23 %) se do toho příliš nechce.

* 89 % rodičů dětí na základní škole věří, že jejich dítě nebylo nikdy ovlivněno kyberšikanou nebo sextingem (posílání sexuálního obsahu), ať už jako původce, nebo oběť. V případě rodičů teenagerů jde o 86 %. Důkazy však mluví o tom, že jde o jednu z nejčastějších hrozeb pro děti ve světě internetu.

* Výše uvedená fakta dokládají, že sebedůvěra rodičů v oblasti IT bezpečnosti není na místě, mnoho z nich stále tápe ve tmě.

Tony Anscombe k tomu dodává: „Víme, že rodiče berou online bezpečnost vážně, polovina z nás na tom zakládá výběr školy pro svoje dítě. Chceme, aby vláda dělala víc při podpoře učitelů i rodičů. Přesto se snažíme vyhýbat diskuzím s dětmi o online obsahu pro dospělé, soukromí nebo dalších internetových problémech. Není proto překvapením, že skoro 90 % rodičů netuší, zda jejich dítě zažilo kyberšikanu nebo sexting, přitom to jsou dvě nejčastější hrozby, které na děti na internetu číhají. Věříme, že když rodiče požádáme, aby se zapsali na krátký kurz, když budou ve škole podepisovat pravidla o užívání internetu, dáme jim tím možnost začít zlepšovat jejich IT znalosti.“

„Když rodiče pochopí, čemu děti na internetu čelí, mohou lépe rozhodovat o správných nástrojích pro online bezpečnost, které budou využívat. To doplněné o rozmluvu přizpůsobenou věku dítěte o pravidlech chování na internetu zaručí, že jejich děti budou používat internet bezpečně,“ doplňuje Anscombe.

Andy Phippen, profesor společenské odpovědnosti na univerzitě v Plymouthu, říká: „Bezpečný internet by měl být jedním z hlavních zájmů rodičů. Sexting, kyberšikana, nevhodný obsah a další internetové hrozby jsou na vzestupu. Rodiče i školy by se měli neustále snažit být o krok napřed před dětmi ve znalostech, jak využívat internet a jak dětem poradit. Školení online bezpečnosti může dát rodičům zpětnou vazbu, zjistit, co je jejich silnou a co slabou stránkou. Ve spolupráci se školou si mohou zlepšit potřebné znalosti, škola by jim měla poskytnout potřebnou radu a vzdělávací materiály.“ AVG Technologies sponzoruje Child Internet Safety Summit, který se bude konat již zítra v Londýně. Na summitu budou zveřejněny další výsledky studie. Pro další podrobnosti proto prosím poté navštivte www.avg.com.

O výzkumu

Kvantitativní výzkum provedený na vzorku 2 014 rodičů pod hlavičkou AVG Technologies byl připraven výzkumnou agenturou Vision Critical. Rodiče dětí ve věku 2 – 18 let vyplňovali online dotazník, vzorek byl vybrán náhodně podle online komunity Springboard UK, jejímiž členy je 70 tisíc britských rodičů, kteří se účastní online výzkumů a diskuzí. Rozdíly v součtech jsou způsobeny zaokrouhlením.

Aby byl zaručen reprezentativní vzorek, byly skupiny rodičů rozděleny takto: rodiče s dětmi ve věku 2-3 roky, 4-7 let, 8-11 let, 12-14 let a 15-18 let. V případě více dětí v rodině byli rodiče upozorněni, aby vyplnili údaje pro nejstarší dítě. Pro doplnění studie provedl profesor Andy Phippen, profesor společenské odpovědnosti na univerzitě v Plymouthu, deset hloubkových telefonických rozhovorů v termínu od 28. června do 3. července. Povídal si s rodiči s dětmi v různém věku.

O společnosti AVG Technologies (NYSE: AVG) 

Posláním AVG je zjednodušit, optimalizovat a zabezpečit zážitek na internetu, poskytnout klid mysli propojenému světu. Výkonný a snadno použitelný AVG software a služby online poskytují uživatelům kontrolu nad jejich prací na internetu. Výběrem AVG softwaru a služeb se uživatelé stávají součástí důvěryhodného globálního společenství, které těží z vlastních síťových výhod, vzájemné ochrany a podpory. AVG se rozrostla uživatelská základna na 150 milionů aktivních uživatelů k 31. březnu 2013 a nabízí portfolio produktů, které se

zaměřuje na spotřebitele a malé obchodní trhy, včetně zabezpečení internetu, optimalizace výkonu PC, online zálohování, mobilní bezpečnosti, ochrany identity a rodinného bezpečnostního software.

 

Přečtěte si také:

  • V zoo není žádná nudaV zoo není žádná nuda Knížka prvního čtení pro děti je zároveň příběhem na pokračování a krátkými pohádkami. Jedná se o příběh kluka Huga, jehož tatínek je ředitelem zoologické zahrady. Hugo ve volném čase chodí na návštěvu k jednotlivým zvířatům a ta […]
  • DigiMAP aneb Jak digitální technologie ovlivňují výuku ve školáchDigiMAP aneb Jak digitální technologie ovlivňují výuku ve školách Městská část Praha 12 uspořádala dne 18. 1. 2018 konferenci DigiMap v rámci MAP Praha 12 (Místní akční plán rozvoje vzdělávání v Praze 12 a na Libuši) v prostorách budovy Microsoft ČR. Akce se setkala s velkým úspěchem. Účast přesáhla 150 […]
  • Říkanky A-Ž : XŘíkanky A-Ž : X Max rád hraje na xylofon, zpívá přitom na mikrofon. Felix má xerostomii, nemá v ústech žádné sliny. Xantipa je moc zlá žena, hádkami je zatížena. Xenie má extrém vkusu, existuje jen v luxusu. Alexandře expert Kux, prodal […]
  • Numbers – pracovní listNumbers – pracovní list Pracovní list pro začátečníky na téma číslice 1–10. List je možné použít ke všem používaným učebnicím. Žáci počítají předměty a píší jejich počty. Očekávaný výstup: rozumí známým slovům a jednoduchým větám se vztahem k osvojovaným […]
  • Present Simple – a Game for FourPresent Simple – a Game for Four Aktivita bude vyučujícím známa jako Lotto. Zde je zpracována jako opakování přítomného času prostého v otázkách a odpovědích. Je určena pro skupinu čtyř žáků. Instrukce jsou přiloženy. Očekávaný výstup: vyžádá jednoduchou […]
  • CukrovíCukroví Cukr, mouka, vajíčko, uděláme těstíčko. Na Vánoce to se ví, upečeme cukroví. Plech za plechem, to je jízda nejraděj mám vosí hnízda. Říkanka z elektronické knihy pro předškoláky Miroslava Tomášková

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se