Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Jak naučit děti dopravní značky a ještě se u toho pobavit?

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (155) | Vložit komentář
Rubrika: Zprávy

Svět kolem nás je plný aut, motocyklů a dalších motorových vozidel. Nevyhneme se jim, ať v nich jezdíme, nebo je nepoužíváme, Pomáhají nám zkracovat vzdálenosti a pohodlně se přepravit z místa na místo, ale zároveň nás ohrožují. Již tradičně je po řadu let vyhlášen duben měsícem bezpečnosti v dopravě. Snad proto, že s nastávajícím jarem vyrazili na silnice i “sváteční jezdci” a opatrnosti je proto zapotřebí dvojnásob. Statistiky dopravní policie hovoří pouze o 12 smrtelných autonehodách dětí za uplynulý rok, což je o více než 80 % méně než tomu bylo na počátku 90. let (samozřejmě především díky autosedačkám), nicméně i tyto ztráty mladých životů jsou zbytečné a bolestné.V tomto kalendářním období si také díky veřejné diskusi v médiích učitelé i rodiče mnohem více uvědomují, že dopravní výchova zaměřená na děti již v mateřských školách může účinně řešit celou řadu příčin dopravních nehod s dětskými aktéry.

Nakladatelství Fortuna Libri vydává letos ve své edici Junior pokračování úspěšné pohádkové knihy slovenského autora Petera Stoličného s názvem “Nové pohádky o dopravních značkách”. Knížka volně navazuje na první díl vydaný v roce 2011 a je vhodná pro výuku dopravní výchovy především dětí předškolního věku, představující nejzranitelnější účastníky silničního provozu. Skutečnost, že pohádky existují o všem, na co si vzpomeneme, nám potvrzuje právě tato kniha.. Jestli si myslíte, že na dopravních značkách není nic zajímavého, budete se divit. Nejmenší čtenáři, ale i ti mladší, kteří si ještě rádi nechávají předčítat, zde objevují spoustu nových pohádkových bytostí, ale hlavně se dozví mnoho užitečného. Srozumitelnou a zábavnou formou se seznamují s riziky, která na ně na silnicích a v ulicích měst číhají, učí je rozumět běžně používaným dopravním značkám, které říkají, co smíme, co můžeme a co musíme, abychom se pohybovali bezpečně. Poznají také, že dopravní značky nejsou jen pro ozdobu a neplatí pouze pro auta a jejich řidiče, ale musí je znát a dodržovat všichni – a to i děti, aby se předešlo neštěstím.

Každá z dvaceti pohádek je věnována jedné dopravní značce. Ve vtipně napsaných příbězích se děti setkají například s chytrým medvědem Bonifácem, kterého krotitel Tralalíni naučel nejen jíst krupicovou kaši lžičkou, krájet řízek příborem a natočit špagety na vidličku. Medvěd uměl také jezdit na kole a dokázal rozlišit různé dopravní značky, ale i poslechnout jejich příkazy. Děti se také dozvědí příběh Hloupého Honzy, který vyrazil do světa lidí, ale proto, že nerozuměl dopravním značkám a na silnicích dělal neplechu, koupili mu lidé jízdenku na lince Praha – Pohádka a poslali jej zpět. A na konci 72 stránkové knížky velkého formátu, kterou doprovázejí veselé obrázky Viery Kardelisové-Hrůzové, čeká na děti kvíz. Novou zábavnou a poučnou knížku pro školáky i předškoláky lze opravdu doporučit. Je mimořádně a vypečeně dobrá.

Autor: Bohumil Tesařík

Přečtěte si také:


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Napsat komentář

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.



FB stránky

FB skupina

Přidej se