Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Jak správně oblékat dítě s atopickým ekzémem?

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Dítě, které trpí atopickým ekzémem, musí být oblečeno do prodyšných, vzdušných a přírodních tkanin. Dáváme přednost více tenkým vrstvám, které můžeme kdykoliv sundat. To umožní dítěti reagovat na změny počasí. Správné oblékání je prevencí před zapocením a tím následným zhoršením stavu ekzému. Kůže atopika nesmí přijít do kontaktu s materiály jako je vlna, kožešina, flanel, úplet, froté materiály. Čepice a rukavice je dítěti nutné podšít hladkým materiálem. Místo šály dejte dítěti raději bavlněný šátek, který zahřeje a navíc neudělá tolik škody, kterou by obyčejná šála z výše uvedených materiálů natropila.

Látka, která je v bezprostředním styku s nemocnou pokožkou by měla být světlá, jemná, chladivá (např. Batist, popelín, bavlněný trikotýn). Kupujte dítěti jen bavlněné spodní prádlo světlých barev.

Hlavním zásadou je, že oblečení musí být pohodlné, volné, nemělo by nikde škrtit, ani tlačit. Jakékoliv tření oděvu o kůži může ekzém zhoršit. Dávejte si pozor na hrubé vnitřní švy oblečení. Nové oblečení vždy důkladně vyperte a vymáchejte, nepoužívejte žádné agresivní přísady. Používejte prací prášky vhodné pro citlivou, alergickou pokožku.

Zaměřte se též na výběr oblečení. Na trhu je mnoho firem, které nabízejí oblečení pro děti z certifikované biobavlny tzv. biooblečení. Vhodné je zakoupit především punčochové kalhoty, ponožky a speciální čepice pro ekzematiky. Na internetu najdete též informace o vhodném ložním prádle, matracích, pracích prostředcích atd.

Zdroj: Čapková Š., Špičák V., Vosmík F.: Atopický ekzém, Galén, 2009.

Foto: www.freepik.com

 


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Reklama

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme navštívit

MojeGalanterka

moje kosmetika

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se