Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Loket nad Ohří

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Tam, kde řeka Ohře omývá děsivé skalní stěny a protéká prstencem kopců Slavkovského lesa, ční dlouhé věky hrad Loket, který je stejně jako ostatní hrady opředen tajemstvími. Říká se, že na hradě žije skřítek ve splývavých šatech, který má rozcuchané vlasy propletené jehličím. V jedné ruce drží kartáč a ve druhé knihu. Pidimužík se prý vynořuje ze svých úkrytů a snaží se učesat rozcuchané děti.

Mnohem zajímavější je však pověst o podivném kameni, velkém jako koňská hlava, který ležíval dlouhá léta na nádvoří. Vypráví se, že záhadný kámen je zkamenělý purkrabí. Nikdo přesně neví, který z mnoha, jenž se na hradě vystřídali, to byl.

Kdysi žil na Lokti zlotřilý purkrabí, který těla popravených poddaných nechával uvázat za nohy a ponořit do vřídelní vody. Těla mrtvých, pokrytá vřídelním kamenem, potom nechával pověsit pro výstrahu na hradní bránu.

V oněch dávných dobách žil pod hradem mladý hrnčíř se ženou a pěti dětmi. Hrnčířova žena nebyla krásná a říkalo se o ní, že je čarodějnice. Žili spolu spokojeně. Jednoho pozdního odpoledne navštívil jejich chaloupku purkrabí.

Chtěl si koupit nový džbán na víno. Prohlížel si hrnčířovu práci, když spatřil na truhlici malovaný džbánek a rozhodl se, že ho musí mít za každou cenu. Hrnčíř jej však odmítl prodat, a proto ho purkrabí nechal odvést na hrad a vsadit do hladomorny. Nazítří se chystala poprava.

Druhý den brzy ráno přišla hrnčířova žena prosit o milost pro svého muže. Purkrabí vystoupil na věž, rozhlédl se po kraji, zazvonil zvonečkem na stráž a nechal ženu vyhnat.

Ta v té chvíli purkrabího proklela. “Za to, že máš srdce z kamene, staň se z tebe kámen,” zvolala. Nebe náhle zčernalo a do věže udeřil blesk. Poté se obloha opět rozjasnila, ale purkrabího na věži již nikdo neviděl. Zato dole pod věží byla v zemi hluboká díra, ze které stoupal rudý dým.

Když rozžhavený kámen vychladl, poddaní ho vytáhli z díry a nechali ležet na věčnou památku na nádvoří. Kámen byl nesmírně těžký a cinkal pokaždé, když se ho někdo dotkl. Stalo se tak proto, že v kámen se společně s purkrabím proměnil i zvoneček, který přivolal stráž na hrnčířovu ženu.

Přečtěte si také:

  • O sluníčkuO sluníčku Byl horký letní den. Sluníčko na obloze svítilo a hřálo. Své horké paprsky vysílalo dolů na zem, na stromy, květiny, zahrady, louky, pole, lesy, rybníky, řeky, moře a jezera. Dívalo se dolů a starostlivě zahřívalo zem a nořilo své paprsky […]
  • Malé ruceMalé ruce Malé ruce tlesky, tlesk, paže skrčené, tleskání do dlaní před sebou v rytmu 1. řádku tlesknou vpředu, tlesknou vzadu, stejně rychle jako blesk. paže napnuty, tleskání do dlaní střídavě před sebou a za sebou A pak dupne jedna […]
  • Jak dědeček měnil, až vyměnilJak dědeček měnil, až vyměnil Koupal se bohatý kupec v řece, dostal se do hlubiny a tonul. Šel mimo stařík, sedláček-sivoušek, uslyšel křik, přispěchal a kupce z vody vytáhl. Kupec nevěděl, jak se staříkovi odsloužiti: pozval ho k sobě do města, pohostil ho skvěle a […]
  • PrázdninyPrázdniny Začínají prázdniny, nabalíme svačiny, a za chvíli - jedeme k cíli. Tím dnešním je přehrada, všude je jen voda, a veliká hráz - držím na ní stráž. Ještě foto na památku a pak honem ke kukátku, Co v něm vidím? Velký hrad a […]
  • PrasátkoPrasátko Máme doma prasátko, to se nechce mýt, chce být jenom od bláta, že to tak má být. Když uvidí vodu, radši se hned schová, a křičí že prasátko, vůbec není doma! Za to jeho máma, ta je pořád čistá, na špinavé prasátko, plnou vanu […]
  • FotbalFotbal Venku kluci běhají (běh po třídě s míčem v ruce) a do míče kopají, (stoj + míč v ruce + kopeme nohama) všichni tiše doufají, (stoj + potichu) že alespoň gól dají, (stoj rozkročný + podáváme si míč pod nohama) Franta kopl […]

Štítky:


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.



FB stránky

FB skupina

Přidej se