Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Noční honby

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Za tmavých nocí, kdy fičela meluzína, lámala stromy a odnášela došky z chalup, běsnily na Strmilovsku noční honby. Za jedné takové noci ponocný, aniž by věděl proč, kráčel ke křížku na Nivce(stával kdysi v místech, kde nyní bydlí Filsakovi). Rozhlížel se po okolí, vtom viděl, jak ze čtyř různých stran jedou čtyři jezdci na bílých koních. Na Kamenitém se srazili a zle se potýkali. Pak se nečekaně rozjeli na všechny světové strany. Jeden jel kolem ponocného. Vmžiku ho vytáhl na koně a temným hlasem pravil: Oči máš, nevidíš! Uši máš, neslyšíš! Až zase přijedeme, zůstane na živu, jen co bude mezi studánkami Klechtačkou, Růženkou a Javorkou. Pak ponocného shodil dolů – právě na náměstí. Od té doby ponocný špatně viděl a nedoslýchal.

Jednou v noci šel kterýsi občan do Jiter. Najednou začalo fičet huu-ií, huu-ií. Muž dostal strach, a protože byl právě u hromady chvoje, chtěl se do ní schovat. Stačil však schovat jen hlavu a horní polovinu těla. Vtom se přihnal divoký jezdec, zarazil, píchal kopím schovanému do zadní části těla a povídal: Už tady pamatuju třikrát ves a třikrát les, ale takovéhle zvíře jsem tu ještě neviděl.

Noční honby bývaly slyšet také u Nové Olešné, zvláčtě za Hraničním rybníkem a v Klevetě. Jednou šel v noci starý Augusta a slyšel štěkání a hejkání. Začal se posmívat: “Hahej, hahej, hahej!” Když přestala honba, přinesl mu jeden muž pečenou lidskou ruku. Povídal mu: Když jsi honil,musíš také jíst Té ruky se nemohl zbavit.

Podobná pvěst se vypráví v České Olešné. Za tůmovým vrchem se táhne velký, tichý, zádumčivý les s bažinatými jezírky, kterému se říká Masničky. Kdysi dávno tudy vedla cesta ze Strmilova do Popelína. Opozdilé chodce tu tehdy strašili lesní duchové, hejkalové.
Jednou šel tím lesem sedlák. Slyšel velké úpění, kvílení a hejkání. Osmělil se a také hejkl. Naráz se za ním ozval silný ruch, šum a šramot. Tatam byla jeho odvaha. Dal se na útěk. Z posledních sil doběhl domů a zavřel dveře na petlici. Za dveřmi se ozvalo buchnutí a volání: Když si s námi hejkal, taky s námi jez! Ráno otevřel sedlák dveře a na prahu uviděl lidský hnát.

Opatrnější byl starý Chlebec z České Olešné. Šel s pomocníkem do lesa na dříví, chtěli udělat dva sáhy, a proto se zdrželi až do večera. Po setmění vzali pily a sekery na ramena a vreaceli se domů. Za tmy přišli k bažinaté louce, z křoví se ozývalo houkání a štěkání. Chlebec povídá druhému: Nic se neboj! Skrč se na zemi a ani se nehýbej! Sotva se skrčili, začali jim po zádech běhat malí psi. Potom to šplouchlo v Bednářově rybníku a ztratilo se to. Chlebcové pospíchali domů.

Přečtěte si také:

  • MexikoMexiko Pracovní list pro žáka k tématu Mexiko obsahuje šestici různorodých aktivit k tomuto tématu. Je doplněn barevnými kartičkami s informacemi ke zpestření výuky a shrnující prezentací. Očekávaný výstup: porovnává a přiměřeně hodnotí […]
  • Říkanka MikulášŘíkanka Mikuláš Když napadne čerstvý sníh, přižene se na saních a v podobě nadílky pro děti či pro snílky zase znovu po roce přináší nám Vánoce.
  • Textový editor – opakováníTextový editor – opakování Opakovací list pro praktickou činnost. Žák opakuje znalosti textového editoru: psaní, editaci textu, práci s nástroji, formátování dokumentu, vkládání obrázku. Žák si soubor stáhne do své složky, otevře v textovém editoru a postupně splní […]
  • Veverka ve větvích býváVeverka ve větvích bývá Veverka ve větvích bývá, větvemi ji vítr kývá.
  • Proteiny – křížovkaProteiny – křížovka Následující křížovka testuje získané znalosti v oblasti proteinů a látek jim blízkých. Je poměrně náročná, proto doporučuji poskytnout žákům možnost hledání informací v učebnici, encyklopedii nebo na internetu. Očekávaný výstup: uvede […]
  • Aktiv/Passiv UmformungsübungAktiv/Passiv Umformungsübung Pracovní list se zaměřuje na problémovou část německé gramatiky pro žáky 2. stupně ZŠ – převod vět z činného do trpného rodu. Využívá techniku objasňování dílčích kroků na konkrétním příkladu – německé větě v aktivu. Očekávaný výstup: […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se