Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Petr Nikl – vždy odlišný, vždy svůj a vždy inspirativní

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (41) | Vložit komentář
Rubrika: Zprávy

nikl_petr_01… aneb proč stojí za to, dát si s ním a jeho knížkami práci. Chcete-li najít s Petrem Niklem společnou řeč, platí osvědčené postupy: nic předem nepředvídat a neočekávat a nechat si otevřenou mysl i srdce. Zkuste se ponořit do Niklových knih, budou Vaše děti i Vy sami odměněni nevšedními literárními i vizuálními zážitky.

Osobnost Petra Nikla je v české literatuře pro děti, ve výtvarném umění a v performancích naprosto výjimečná. Především tím, že jde po své osobní, naprosto originální cestě, mimo proudy a trendy. Dále pak svou schopností proplouvat mezi několika druhy umění, propojovat je i vytvářet nové. Petr Nikl vyčnívá a odlišuje se rovněž tím, že všechna jeho díla jsou velmi jednoduchá a přitom je často dost složité je přijmouit, porozumět jim a dokázat si je užít.

Klíčem k tvorbě Petra Nikla se zdá být absolutní odhození stereotypů ve vnímání a chápání a obvyklých vzorů myšlení a očekávání. Pokud k Niklovým vizuálním i literárním dílům přistupujeme mechanicky, budou nám připadat ve své jednoduchosti buď povrchní a pseudoumělecké nebo tak komplikované, že jim může porozumět jen pár exkluzivních intelektuálů.
Je také samozřejmě pravda, že ne každému vše vyhovuje a musí vyhovovat. S vědomím svobody, se kterou Petr Nikl tvoří, si nezdráhejme dovolit svobodu nepatřit mezi Niklovy fanoušky.

Chceme-li však  ochutnat překvapivý a velmi osvěžující svět Niklovy knižní tvorby, je třeba se nejprve uvolnit, zastavit se a nespěchat, najít si ten správný okamžik, kdy se budeme moci otevřít a vnímat a přijímat věci jiné a jinak, než bývají obvykle. Poddat se proudu slov a myšlenek s naprostou odlišnou logikou.

Ve svých knížkách Petr Nikl čerpá ze svého dětství (Foukací povídky, inspirované proslulými nafukovacími hračkami jeho maminky, Libuše Niklové) i ze svých snů (Žlutí lvi). V novějších titulech, jako například Divňáci z Ňjújorku, se samozřejmě objevují jeho dojmy z pobytů v New Yorku. Pro čtenáře je zážitek z Niklových knížek dvojnásobný: originální, velmi fantazijní texty, často obsahující i vymyšlená slova, jsou doprovázeny autorovými ilustracemi, které se zdají být – stejně jako texty – z jiné planety, než na které žijeme náš všední život.


Řada dalších knížek Petra Nikla se ale zdá, že vychází plně z říše fantazie. Najdeme v nich neobvyklé tvory i nové tvary slov. Projdeme se nočním lesem (Jělěňovití), proplujeme po temném mořském dně. Objevíme malinkou rybičku Rybitinku bojuijící za záchranu Obřího moře, i rybu Rybabu z temného mořského dna, toužící poznat světlo.Zvláštní bytosti ale Nikl potkává i mezi lidmi. Sestavil z nich Blázníček – jakýsi “neobyčejný atlas neobyčejných bytostí” – sbírku podivínů, které autor v průběhu let potkal, ať už v životě, nebo ve své fantazii. Postavy do tohoto atlasu vybral takové, aby děti rozesmívaly.

Autor: www.agatinsvet.cz

Přečtěte si také:

  • PlavuněPlavuně Při vyplňování pracovního listu na téma plavuně si žáci zopakují jejich stručnou charakteristiku i popis a připomenou si hlavní zástupce. Očekávaný výstup: rozlišuje základní systematické skupiny rostlin a určuje jejich význačné […]
  • PenízePeníze Prezentace seznámí žáky se základními pojmy souvisejícími s penězi (historie, funkce, druhy peněz, banky aj.). Součástí jsou i zajímavé úkoly a pracovní list, který může sloužit jako zápis. Očekávaný výstup: dodržuje zásady […]
  • Byl jeden domečekByl jeden domeček Byl jeden domeček, v tom domečku stoleček, na stolečku mistička, chyběla v ní jablíčka. My jablíčka natrháme, do mističky si je dáme.
  • Hlásky pokaždé jinakHlásky pokaždé jinak Pracovní listy slouží k procvičení učiva o hláskách.Žák bude luštit zašifrovaná slova pomocí znaků, při čemž si procvičí druhy hlásek v několika cvičeních. Součástí je řešení. Očekávaný výstup: rozlišuje zvukovou a grafickou podobu […]
  • V. Dyk – KrysařV. Dyk – Krysař Žáci se pomocí dvou ukázek seznámí s dílem V. Dyka Krysař. Následná práce s danými ukázkami vede žáky k rozvoji jejich čtenářských a informačních dovedností. Očekávaný výstup: rozpoznává základní rysy výrazného individuálního stylu […]
  • Do ZOO se tiše vloupuDo ZOO se tiše vloupu Do ZOO se tiše vloupu, osvobodím opice. Z Brna ráno vyrazíme, večer už jsme v Africe.

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se