Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Poprvé k zubaři a s úsměvem

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Křik, panický strach dětí a pusa na zámek nejsou v zubních ordinacích ničím výjimečným. Děti mnohdy nemají důvod se bát, ale přesto v nich zubař vzbuzuje obavy. Jak s potomkem zvládnout návštěvu zubního lékaře bez problémů, nám prozradil stomatolog MUDr. David Kadlec.

_DSC0042_komprese

První návštěva dítěte u zubního lékaře může proběhnout společně s první preventivní prohlídkou maminky po porodu. Odpovídá to přibližně šestému měsíci věku dítěte. Zejména u holčiček se už v té době začínají v ústech objevovat první zoubky a stomatolog tak může včas doporučit rodičům vhodnou péči o zoubky své ratolesti.

První návštěva má být pro dítě především seznamovací návštěvou spojenou jen s krátkou prohlídkou úst. V průběhu celé návštěvy by měla být přítomna maminka a veškerá atmosféra v ordinaci by měla být co nejklidnější s laskavým přístupem lékaře i sestry, aby se kojenec cítil v cizím prostředí co možná nejlépe. Správný lékař by neměl nechat dítě dlouho čekat v čekárně. Jednak aby nebylo omrzelé a také, aby se nesetkalo s případnými nepříjemnými zvuky či pláčem jiného dítěte či jiného pacienta.

Ve většině případů se u malých dětí nenachází v pusince nic, co by vyžadovalo zákrok a proto dítě není vystaveno nepříjemným zážitkům. Dítě nemá důvod vytvořit si negativní postoj k zubaři a lépe pak spolupracuje při dalších návštěvách. Pokud je dítě zrovna velmi neklidné a neumožňuje vyšetření, měla by být prohlídka omezena na minimum. Nemá význam násilím dítě přemáhat a je lepší domluvit si další termín pro nový pokus za několik dní či týdnů.

U dětí, které už chodí do školky, se pro rozptýlení jejich obav z ošetření osvědčilo seznamování s přístroji na zubním křesle. Kluci a holky si můžou zkusit foukat vzduch, stříkat vodu ze vzduchové/vodní pistole nebo rozsvěcovat polymerační lampu, která svítí modrým světlem. Při čekání na nástup účinku lokální anestezie mají zase úspěch večerníčky. Já třeba dětem pouštím na monitoru zubního křesla Boba a Bobka.

Na první návštěvu mohou rodiče své dítě připravit také tím, že mu zkouší při hraní jemně a nenásilně vkládat čistý prst do pusinky nebo ho můžou nechat žužlat speciální gumové kartáčky určené pro nejmenší.

Strach ze zubaře je záležitostí především malých dětí, po 6. roce věku se obvykle zmírní či úplně zmizí. Hlavní úlohu hrají ovšem rodiče, důležitá je správná příprava před návštěvou, nedělat ze zubaře strašáka a dbát o domácí péči a správné čištění zubů dítěte, což je nejlepší prevence před nepříjemnými zákroky.

Jak vyplývá z průzkumu značky Signal, tak důležité je jít svým dětem příkladem. Bohužel až ¼ rodičů si nečistí zuby 2x denně a nemění včas kartáčky (spotřeba je 2,5 kartáčku na osobu za rok a to je více než alarmující). Takže to nejmenší, co můžete pro své děti a jejich zoubky udělat, je to, že si s nimi budete pravidelně ráno a večer čistit zuby. Dítě si získá návyk a bude to brát jako samozřejmý každodenní rituál. Dále měňte poctivě kartáčky, jakmile jejich štětiny již nevypadají zrovna zachovale. Zkrátka běžte dobrým příkladem. Nebojte se zubaře a nestrašte s ním ani svoje děti 😀

Přečtěte si také:

  • Harry Potter: Mudlovské omalovánkyHarry Potter: Mudlovské omalovánky Atraktivní omalovánky ze světa Harryho Pottera plné propracovaných ilustrací i návrhů použitých při tvorbě filmů. Vdechněte Bradavicím vlastní pojetí. Erby čtyř bradavických kolejí, Kratochvilné kouzelnické kejkle Freda a George […]
  • Skládání různoběžných silSkládání různoběžných sil Pracovní list na skládání různoběžných sil. Očekávaný výstup: určí v konkrétní jednoduché situaci druhy sil působících na těleso, jejich velikosti, směry a výslednici Skládání různoběžných sil (řešení).doc Skládání různoběžných […]
  • ŠnekŠnek Kam se plazí malý šneček? Ukrývá se pod domeček. Je to silák! Tenhle šnek! Nosí si svůj příbytek. Kde ho nosí? Kdo to ví? Kdo nám honem napoví? Dagmar Tomášková
  • Eliška počítá ovoceEliška počítá ovoce Úkolem žáků je zjistit, kolik ovoce určitého druhu sní Eliška za 1 den, 1 týden, 1 měsíc a 1 rok. Posléze žáci počítají, kolik sní oni sami ovoce za určité časové období a kolik sní ovoce čtyřčlenná rodina. Také si spočítají, kolik peněz […]
  • Sněhulák – rozpočítadloSněhulák – rozpočítadlo Ententýky dva špalíky, velká mrkev jako nos. Sníh nás láká, havran kráká, nemá boty, chodí bos.
  • Staň se meteorologemStaň se meteorologem Stanovení postupů pro úspěšné zvládnutí zadaného úkolu. Ukázka zpracovaného úkolu jako vzor pro žáky. Mezipředmětový vztah s výpočetní technikou na zpracování grafu pomocí programu Microsoft Office Excel. Očekávaný výstup: určí v […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se