Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Poprvé k zubaři a s úsměvem

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Křik, panický strach dětí a pusa na zámek nejsou v zubních ordinacích ničím výjimečným. Děti mnohdy nemají důvod se bát, ale přesto v nich zubař vzbuzuje obavy. Jak s potomkem zvládnout návštěvu zubního lékaře bez problémů, nám prozradil stomatolog MUDr. David Kadlec.

_DSC0042_komprese

První návštěva dítěte u zubního lékaře může proběhnout společně s první preventivní prohlídkou maminky po porodu. Odpovídá to přibližně šestému měsíci věku dítěte. Zejména u holčiček se už v té době začínají v ústech objevovat první zoubky a stomatolog tak může včas doporučit rodičům vhodnou péči o zoubky své ratolesti.

První návštěva má být pro dítě především seznamovací návštěvou spojenou jen s krátkou prohlídkou úst. V průběhu celé návštěvy by měla být přítomna maminka a veškerá atmosféra v ordinaci by měla být co nejklidnější s laskavým přístupem lékaře i sestry, aby se kojenec cítil v cizím prostředí co možná nejlépe. Správný lékař by neměl nechat dítě dlouho čekat v čekárně. Jednak aby nebylo omrzelé a také, aby se nesetkalo s případnými nepříjemnými zvuky či pláčem jiného dítěte či jiného pacienta.

Ve většině případů se u malých dětí nenachází v pusince nic, co by vyžadovalo zákrok a proto dítě není vystaveno nepříjemným zážitkům. Dítě nemá důvod vytvořit si negativní postoj k zubaři a lépe pak spolupracuje při dalších návštěvách. Pokud je dítě zrovna velmi neklidné a neumožňuje vyšetření, měla by být prohlídka omezena na minimum. Nemá význam násilím dítě přemáhat a je lepší domluvit si další termín pro nový pokus za několik dní či týdnů.

U dětí, které už chodí do školky, se pro rozptýlení jejich obav z ošetření osvědčilo seznamování s přístroji na zubním křesle. Kluci a holky si můžou zkusit foukat vzduch, stříkat vodu ze vzduchové/vodní pistole nebo rozsvěcovat polymerační lampu, která svítí modrým světlem. Při čekání na nástup účinku lokální anestezie mají zase úspěch večerníčky. Já třeba dětem pouštím na monitoru zubního křesla Boba a Bobka.

Na první návštěvu mohou rodiče své dítě připravit také tím, že mu zkouší při hraní jemně a nenásilně vkládat čistý prst do pusinky nebo ho můžou nechat žužlat speciální gumové kartáčky určené pro nejmenší.

Strach ze zubaře je záležitostí především malých dětí, po 6. roce věku se obvykle zmírní či úplně zmizí. Hlavní úlohu hrají ovšem rodiče, důležitá je správná příprava před návštěvou, nedělat ze zubaře strašáka a dbát o domácí péči a správné čištění zubů dítěte, což je nejlepší prevence před nepříjemnými zákroky.

Jak vyplývá z průzkumu značky Signal, tak důležité je jít svým dětem příkladem. Bohužel až ¼ rodičů si nečistí zuby 2x denně a nemění včas kartáčky (spotřeba je 2,5 kartáčku na osobu za rok a to je více než alarmující). Takže to nejmenší, co můžete pro své děti a jejich zoubky udělat, je to, že si s nimi budete pravidelně ráno a večer čistit zuby. Dítě si získá návyk a bude to brát jako samozřejmý každodenní rituál. Dále měňte poctivě kartáčky, jakmile jejich štětiny již nevypadají zrovna zachovale. Zkrátka běžte dobrým příkladem. Nebojte se zubaře a nestrašte s ním ani svoje děti 😀

Přečtěte si také:

  • Záchranářem při mimořádných událostechZáchranářem při mimořádných událostech Materiál obsahuje pracovní list motivovaný záchranářskou profesí k vyvození a procvičení učiva o mimořádných událostech. Žák se bude jako záchranář potýkat s úkoly souvisejícími s učivem. V závěru napíše pro svého „zaměstnavatele” […]
  • Soutěžte o knihy s Nakladatelstvím FragmentemSoutěžte o knihy s Nakladatelstvím Fragmentem Termín trvání soutěže: do 11.11.2013 ... poté bude vylosován jeden výherce, který správně odpoví na otázky. Co je potřeba pro účast v soutěži? Přidejte se k fanouškům na www.facebook.com/skolacicom (www.skolaci.com) Potom […]
  • KrtekKrtek Krtek dělá tunely ve čtvrtek i v neděli. Ryje v parku také v sadě, nejčastěji na zahradě. Všude, kde se vyskytuje, tunel krásný rychle tu je. Určitě mu to jde snáze, než se staví metro v Praze.
  • ŘekaŘeka Běžím, běžím, nemám dech. Přitom ležím na zádech. Kdo jsem?
  • Tři sudičkyTři sudičky Za sedmero horami a sedmero řekami, a možná ještě kousek dál, bylo malé království, v němž mladý král panoval. Toho času na zámku stoly se prohýbají pod plnými mísami jídla a džbánů vína, neboť se koná velká oslava. Po dlouhé době se […]
  • Jak vzniká bouřka, co může způsobit a jak se před ní chránímeJak vzniká bouřka, co může způsobit a jak se před ní chráníme Žáci se zajímavou formou seznámí, jak vzniká bouřka, jaké může způsobit škody a jak se před ní chráníme. Informativně si mohou spočítat, jak daleko je od nich bouřka vzdálená. Očekávaný výstup: využívá poznatky o vzájemných přeměnách […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se