Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Příprava do školy pro novopečené prvňáčky

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Jak a kdy se s dětmi připravovat? Na co si dát pozor? Přinášíme Vám několik rad a zásad, které byste jako rodiče neměli opomenout při přípravě dětí do školy.

 

 • Dbejte na přípravdu do školy pravidelně každý den. I když se vám to zdá zatím zbytečné, dítě si zvykne na pravidelnost a nutnost každodenní přípravy, což mu v budoucnu, kdy bude látka ve škole obtížná, ulehčí v mnohém i „biflování“ před velkými písemkami apod.
 • Před samotným začátkem připravte pracovní místo. Nestačí věci shrnout ke straně, na stole by nemělo zůstat nic, co by dítě rušilo, či mu překáželo. Zároveň pozor na dobré osvětlení a hluk.
 • Snažte se dítěti po čas přípravy a práce na domácích úkolech věnovat po celou dobu. Předejdete tak dodatečnému vysvětlování, opravování a především budete vědět, s čím vlastně dítě potřebuje pomoci nebo naopak, v čem si je jisté.
 • Nejprve se věnujte domácím úkolům, ale nevynechejteani zmínku o předmětech, u kterých domácí úkoly nejsou – třeba právě tady dítě vyniká a jakákoliv diskuze o úspěších a následná pochvala ho povzbudí ve vztahu ke škole.
 • Zpočátku dělejte maximálně po každých 15- 20 minutách pauzu, nechte dítě například proběhnout a poté se případně k práci vraťte.
 • Nevypracovávejte úkol nanečisto. Dítě se většinou soustředí na první pokus, opisování nevěnuje dostatečný pozor a dělá zbytečné chyby.
 • Probírejte s dítětem látku i mimo vymezený čas– např. na nákupu trénujte počty, při výletě vysvětlujte na příkladech prvouku, zkoušejte číst s dítětem dětské knihy.
 • Při čtení dávejte důraz na pochopení čteného. Nechte dítě přečíst odstavec a poté se ho zeptejte, o čem odstavec byl. Zamezíte tím situaci, kdy dítě bude sice dobře číst, ale bez pochopení obsahu.

 

 • Připravujte se s dítětem do školy den předem, nenechávejte přípravu aktovky na ráno. Postupně by si mělo dítě připravit věci samo a vy pouze kontrolovat, zda má vše.

 

Doufám, že tyto rady pomohou zvládnout první třídu jak vám, tak vašim prvňáčkům. Hodně štěstí!

Přečtěte si také:

 • Rusko v 17. a 18. stol.Rusko v 17. a 18. stol. Rusko v 17. a 18. století. Očekávaný výstup: vysvětlí podstatné ekonomické, sociální, politické a kulturní změny ve vybraných zemích a u nás, které charakterizují modernizaci společnosti Rusko v 17. a 18. století.ppt Rusko v 17. a […]
 • Malým a velkým dětemMalým a velkým dětem Tato sbírka básniček a obrázků vznikla shodou dobrých náhod především pro všechny nemocné cystickou fibrózou a jejich rodiny. Znalce asi hned na první pohled uhodí do očí nedokonalost kreseb (až na vlčí mák a čekanku) a místy lehké […]
 • Pracovní listy do vlastivědy II.Pracovní listy do vlastivědy II. Sada pracovních listů vychází z učebnice Vlastivěda – Putování po České republice (nakladatelství Alter). Lze je využít jako portfolio pro výuku. Očekávaný výstup: vyhledá typické regionální zvláštnosti přírody, osídlení, hospodářství […]
 • KnedlíkyKnedlíky V naší krásné školce, máme nové hrnce. Vaří se v nich knedlíky, pro předškolní jedlíky. Mgr. Jiří Havlovic
 • Poselství od dětí pro stromečekPoselství od dětí pro stromeček Vítej, vítej stromečku, ukaž svoji tvářičku. Zelená je - my to víme, však my si tě ochráníme! Na té naší zahradě, v celé svojí parádě, budeš s námi žít. Až z nás budou tátové a mámy, ty tu budeš stále s námi. Nekácejte stromečky, jsou […]
 • Říkanka HusyŘíkanka Husy Kolébavé husy jdou Pěkně v řadě za sebou. Pak se vrhnou do rybníka, Až to cáká, až to stříká.   Zdroj: Domácí zvířátka, Jozef Pavlovič, přebásnil Michal Černík, Fortuna Libri,Praha 2013

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se