Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Čertova nevěsta

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Kdysi žil v Jedomělicích bohatý sedlák Přibyl. Měl jedinou dcerku Zuzanku. Zuzanka byla zvláštní děvče. Už jako malá holčička ráda tančila. Naučila se snadno lidové tanečky, ale nejen to, sama si vymýšlela pohyby, vesele vyskakovala a točila se bosá na louce. Všichni se jí obdivovali, a začali jí přezdívat Zuzanka tanečnice.

Když Zuzka povyrostla, nemohla chybět při žádné taneční zábavě. Nebyl jí však každý tanečník vhod. Kritizovala chlapce a vysmívala se těžkopádným tanečníkům, a tak se jí chlapci začali vyhýbat. Jediný Toník Horák se jí nevyhýbal. Ten tančil stejně rád jako Zuzanka a spolu opouštěli hostinec poslední, když už unavení muzikanti ztratili dech a skládali své nástroje.

To stálé tancování s Toníkem se ale nelíbilo rodičům Přibylovým. Toník Horák byl chudý chasník a oni nejbohatší ve vsi. Zvláště panímámě se to nezamlouvalo.

“Co pořád tancuješ s Toníkem, co na něm máš ?” zlobila se panímáma.
“Co bych na něm měla,” bránila se Zuzka, “když já si nemohu s nikým tak pěkně zatancovat, jako s ním.”

“Tobě je všechno jedno, jen když tancuješ, ty bys šla tancovat třeba s čertem,” mrzutě řekla matka.
“A šla, a šla, třeba s čertem, jen kdyby krásně tancoval,” vzdorovala Zuzka. .

Brzo na to bylo v Jedomělicích posvícení a večer velká taneční zábava, na kterou přijížděli i chlapci z okolí.

Však se na ni Zuzka vystrojila! Červenou hedvábnou sukni, šněrovačku vyšívanou, bělostné rukávce, silné copy, propletené stuhami. Obula si červené střevíčky, a kolem krku ovinula šňůru granátů. Když se ale na sebe radostně podívala do zrcadla, popadla ji pýcha. Maminka má pravdu. Pořád tancuje s tím chudákem Toníkem, už musí přestat. Je přece tak hezká, že může dostat lepšího tanečníka. Kdyby tak přišel nějaký cizí, pěkný mládenec…
Sotva vkročila do sálu, hned vzbudila obdiv u chlapců. V rohu místnosti stál neznámý, hezký chlapec, s jiskrnýma, černýma očima, snědý ve tváři, v mysliveckém obleku.
Zuzce se hned zalíbil. Usmála se na něho a než se Toník vzpamatoval, už ji neznámý držel v náručí a tančili spolu.

Jak krásně tančili ! Všichni zůstali stát a dali jim sólo. Zuzanka se jen vznášela a štěstí jí zářilo z tváře. To byl tanečník, jakého si přála. Slušelo jim to opravdu. Všem se ten neznámý tmavovlasý chlapec líbil, i panímámě. Toník jediný stál stranou a nedůvěřivě je pozoroval.

Pokoušel se několikrát převzít mu Zuzku, ale myslivec se jen usmál a přitiskl ji víc k sobě. Nedovolil nikomu, aby si s ní také zatančil. A Zuzka, pyšná na svého nového tanečníka, souhlasila.

Zábava končila, pomalu se prázdnil sál…. “Škoda, že už musíme domů,” vzdychla si Zuzka.
Vždyť nemusíme tančit jen tady, pojdme ven,” navrhl vesele tanečník. “Pojďme, pojďme,” zatleskala radostně Zuzka rukama a než mohla panímáma zasáhnout, byla dcerka i s myslivcem pryč.

Marně ji doma čekali…. Když se ráno nevrátila, šli ji hledat.
Našli ji až na “Tumlplace”. Střevíčky měla úplně prošoupané a nohy rozedřené do krve. Byla mrtvá…. Ve tváři ale měla úsměv.
To si ji čert, tanečník, vybral za svou nevěstu.

Přečtěte si také:

  • Začínáme s přídavnými jmény IZačínáme s přídavnými jmény I Prezentace seznamuje žáky s přídavnými jmény. Lze ji použít jako samostatný materiál, nebo ji doplnit pracovním listem s názvem Začínáme s přídavnými jmény II. Očekávaný výstup: rozlišuje slovní druhy v základním tvaru Začínáme s […]
  • Chytré pohádky z městské zahrádky – Zvířátka ve světě financíChytré pohádky z městské zahrádky – Zvířátka ve světě financí Pro děti: Zvědavý pavouček, chytrá myška, nenechavá moucha a spousta dalších zvířátek, které žijí s lidmi ve městech a na zahrádkách, pozorují lidské hemžení. Jsou dobří pozorovatelé, ale mohou se od nás, od lidí, skutečně něčemu přiučit? […]
  • Cestujeme po Evropě – ChorvatskoCestujeme po Evropě – Chorvatsko Pracovní list spojující učivo o evropských státech s matematikou. Očekávaný výstup: vyhledá typické regionální zvláštnosti přírody, osídlení, hospodářství a kultury, jednoduchým způsobem posoudí jejich význam z hlediska přírodního, […]
  • Můj kamarád poníkMůj kamarád poník Dědeček své vnučce splní velký sen a pořídí jí poníka. Má zlatavou hřívu, a tak ho holčička pojmenuje Zlaťák. Zažije s ním samá dobrodružství. Může se na něm projíždět a také ji baví ho hřebelcovat. Avšak poník ji a babičku s dědou umí […]
  • Pythagorova věta – pexesoPythagorova věta – pexeso Sadu kartiček na pexeso s Pythagorovou větu lze použít jako celek nebo rozdělit na více částí. Pokud zůstanou dvojice spojeny, může kartička sloužit pro individuální procvičování apod. Očekávaný výstup: zdůvodňuje a využívá polohové a […]
  • ZimaZima Potkal jsem dva kominíčky. Štětka, drát a pantoflíčky. byli jako v parku kosi. Celí černí, rudé nosy. Celí černí, samá saze, zkřehlí docela. Aby všechna kamna v Praze, pěkně hořela.

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Reklama

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se