Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Dítě s rozštěpem obličeje ve škole

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Následující text je určen Vám, pedagogům, kteří se ve své profesi setkáte s dítětem s rozštěpem obličeje, ať již nastoupí přímo do Vaší třídy nebo do školy. Tyto děti přitahují pohledy okolí a právě ve škole mohou být terčem hloupých narážek, posměchu i šikany. Kromě rodiny jste to Vy, kdo může pomoci, aby jejich dušička zůstala neporaněná, aby z veselých a šťastných dětí vyrostli zdravě sebevědomí lidé.

V žádném případě nechceme zasahovat do Vašich kompetencí, ale protože se pro naše děti snažíme udělat maximum, sestavili jsme tento text, který Vám může být vodítkem, jak našim dětem pomoci šťastně proplout povinnou školní docházkou. Na jakékoliv dotazy Vám rádi pomůžeme hledat odpovědi. Zároveň budeme vděčni za Vaše postřehy a zkušenosti. Kontakt na nás najdete na www.rozstepy.cz

Motto: Smát se lidem s vážným postižením se nesrovnává s dobrými mravy. To se prostě nedělá. Ale smát se lidem s handicapem jenom lehkým, a zvláště tělesně neobratným, to patří ke společenskému bontonu Prof.PhDr.Zdeněk Matějček, CSc..

1) Jaký může mít rozštěp rozsah
Rozštěp obličeje může být jednostranný nebo oboustranný, pouze rtů nebo izolovaně patra, ale i celkový, kdy je postižen ret, čelist i patro. Rozštěp rtů poznáte snadno, podle jizvičky nad horním rtem. Rozštěp patra vidět není, ale dítě s touto vadou může mít problémy s výslovností, může špatně slyšet. Celkové rozštěpy jsou nejnápadnější, kromě jizviček nad horním rtem mívají děti křivý nebo placatější nos, mezeru v čelisti, často bojují s výslovností. V žádném případě však tato vada nepostihuje intelekt. (Pouze je-li průvodním jevem nějakého syndromu.) Léčba rozštěpu je dlouhodobá a trvá ve většině případů až do dospělosti. Za touto léčbou děti musejí pravidelně dojíždět do rozštěpového centra v Brně nebo v Praze.

2) Spolupráce s rodiči
Nechte se informovat rodiči o problematice rozštěpů (i lékaři se často ptají, co to má to děťátko na pusince), případně, prosím, nahlédněte na naše webové stránky. Informujte se konkrétně o dítěti – jeho zdravotní stav (nedoslýchavost, plánované operace, jak často musí dítě dojíždět do centra, nemocnost), logopedická náprava, citlivost na téma rozštěpu. Dohodněte se na spolupráci.

3) Jak pomoci dítěti vysvětlit svůj handicap spolužákům
Pokud zjistíte, že spolužáci nejsou schopni dítě s jeho odlišností přijmout a dítě samo si neví rady, jak vysvětlit ostatním, proč má pod nosem jizvičky, proč špatně mluví atd., pomozte mu, prosím. Formou přiměřenou věku vysvětlete, že se jedná o vrozenou vadu, která vznikla u maminky v bříšku, kdy se nespojily části obličeje tak, jak měly, ale vše se dá báječně vyléčit, že to nakonec nebude takřka poznat. Jen je tato léčba zdlouhavá a musí být trpěliví, protože úplně poslední operace se mohou dělat až v dospělosti.

4) Ponižování, posměch, šikana
V případě, že zjistíte třeba jen náznak šikany, obraťte se, prosím, ihned na pedagogického psychologa a samozřejmě na rodiče.

5) Potíže s výslovností, nemocnost
Děti mohou ještě i ve školním věku vyžadovat intenzivní logopedickou péči a trpět i nedoslýchavostí, která bývá způsobena potížemi se středouším. Buďte, prosím, trpěliví obzvláště v začátcích učení čtení a psaní dítěte. V případě potřeby vysvětlete situaci spolužákům. Pokud dítě trpí na záněty středouší, bude pravděpodobně více než ostatní zůstávat doma i s obyčejnou rýmou. Pomozte mu dohnat zameškanou látku, dohodněte se s rodiči na možnostech domácí přípravy.

6) Snažte se předcházet ponižujícím situacím
Zde jeden skutečný příběh: V rámci hodin výtvarné výchovy měly děti za úkol namalovat spolužáka – samozřejmě si vybraly toho, který se nejlépe pozná. Co asi prožíval malý kluk, jestliže se na konci hodiny díval na 25 svých portrétů s patřičně zvýrazněnými detaily svého odlišného obličeje.

7) Přistupujte k dítěti stejně jako k ostatním
Dítěti k jeho zařazení do kolektivu i k získání sebevědomí nejvíce pomůže, budeme-li schopni k němu přistupovat stejně jako ke všem ostatním dětem. Stejně tak, jako ubližuje ponižování a posměch, může uškodit i protěžování, zbytečné úlevy a především lítost.

Předem děkujeme za Vaši ochotu a vstřícnost.

Více informací naleznete zde: http://www.rozstepy.cz

 

Přečtěte si také:

 • Rozum a ŠtěstíRozum a Štěstí Jednou potkalo se štěstí s Rozumem na nějaké lávce. „Vyhni se mi!" řeklo Štěstí. Rozum byl tehdáž ještě nezkušený, nevěděl, kdo komu se má vyhýbat; i řekl: „Proč bych já se ti vyhýbal? Nejsi ty lepší než já." „Lepší je ten," odpovědělo […]
 • Jako kočky a psi – Cats & DogsJako kočky a psi – Cats & Dogs Cats & Dogs (2001) Ovládnout svět - o to tady běží! Už od počátků věků zuří na planetě Zemi tajná válka o její ovládnutí mezi dvěma rasami. Ta válka je tak dobře skryta lidským zrakům, že se klidně může odehrávat ve vašem obýváku a […]
 • Medvědice s medvídětemMedvědice s medvídětem Medvědice s medvídětem, vedou život veselý, a když najdou něco k snědku, tak se spolu rozdělí.
 • Včera a dnes – Jak se dříve bydleloVčera a dnes – Jak se dříve bydlelo Napadlo vás někdy, jak se žilo v minulosti? Jak vypadal první telefon, s čím si hrála babička, když byla malá, a co si lidé oblékali před sto lety? Stačí se podívat pod jedno z desítek okének uvnitř knihy, a hned zjistíte, jak lidé dříve […]
 • Hazardní hryHazardní hry Žáci formou skupinové práce zpracují pracovní listy na téma hazardních her, pokusí se formulovat zásady účinné prevence mezi vrstevníky a v rodině. Očekávaný výstup: vyhodnotí na základě svých znalostí a zkušeností možný manipulativní […]
 • UspávankaUspávanka Hajej, moje sluníčko, prospinkej se maličko. Maminka ti zazpívá, pak tvůj spánek ohlídá. Pohladí tě na líčko, tak už spinkej, holčičko. Na polštářek dej hlavičku, ty můj maličkej hošíčku. Za krátko už budeš […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Jeden komentář k “Dítě s rozštěpem obličeje ve škole

 1. Martina Kolísková

  Děkuji paní Lence Štveráčkové za pomoc a podporu dětí s rozštěpem obličeje.
  Děkuji za šíření dopisu pro pedagogy redaktorům tohoto báječného portálu. I díky Vám se dostane k těm, kteří tyto děti učí nebo jednou učit budou.
  Díky všem bječným paním učitelkám a učitelům, družinářkám, vedoucím kroužků a oddílů, že dětem s rozštěpy pomohou projít jejich školní docházkou se šťastným úsměvem.
  Díky všem, kteří si náš dopis pro učitele, který jsme sestavili za podpory klinických psychologů, přečtou …

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se