Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Jak se stěhovali černokněžníci z Kotouče

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Kdysi dávno sídlili na Kotouči černokněžníci. To byli duchové, kteří nosili dlouhá černá roucha, měli dlouhé vlasy a dlouhé ježaté vousy. Ti bydleli v četných dírách Kotouče a odtud podnikali v temnotě noci své výlety k velké škodě celého okolí Štramberka. Protože Štramberští byli lidé zbožní, tak jim moc škodit nemohli. Proto se rozhodli, že se z Kotouče odstěhují pryč. Tak se stalo, že za jedním sedlákem, jmenoval se Matouš a měl dva silné koně, přišel jeden z černokněžníků. Prosil ho, zda by ho nepřestěhoval. Matouš si pomyslel, že za peníze přestěhuje třeba i čerta a souhlasil. Domluvili se a hned druhého dne ráno přijel k hoře, kde měl na černokněžníka čekat. Nečekal dlouho a černokněžník vyšel z hory.

Sedl si na vůz, poručil mu, aby se rozjel a neohlížel se v žádném případě zpátky. Jak přijel ke Smolmé hoře, koně už nemohli vůz pomalu utáhnout. Matouš s nimi měl opravdu velký kříž je pohánět kupředu. Koňům nohy podklesávaly únavou a černokněžník se jenom smál. Když se Matouš černokněžníka zeptal, kamže to jedou, ten jenom krátce odpověděl, že ke Smolné hoře. Prý ještě kousek do vrchu a že už tam budou. Ten kousek cesty byl dost dlouhý, ale koně vůz konečně vytáhli až na vrchol. Sedlákovi to nedalo a pomaloučku se jedním okem podíval za sebe. a co nespatřil? Spousta černokněžníků visela na voze, byli ve voze, bylo jich zkrátka všude a plno. Černokněžník, který ho varoval, si toho všiml a sedlák na to zvědavé oko hned oslepl. Jenže, dostal zaplaceno už předtím a ne málo, tak mu to tak ani moc nevadilo. Už se nedivil tomu, že jeho silní koně nemohli vůz utáhnout.

Černokněžník seskočil s vozu a ani nepoděkoval a zmizel. Jenom strom, pod kterým vůz stál se najednou zachvěl tak, že se vůz naplnil suchým listím až po okraj. Jenže Matouš byl rád, že už je jeho cesta u konce, obrátil vůz a dal se na cestu domů. Jeho koně, i když byli unavení, se dali najednou do cvalu a uháněli k domovu cestou necestou. Když vjížděl do dvora, padl mu jeden kůň a už nevstal a druhý padl krátce na to. Sedlák se dal do strašlivého křiku, bědoval a nadával černokněžníku. Na jeho pokřik se seběhli sousedé, zvědaví, co se stalo. Matouš jim vše vypověděl. Jeden ze sousedů se podíval na vůz a tam, místo suchého listí, o kterém právě vyprávěl Matouš, zahlídl pěknou hromádku zlata. Hned Matouše konejšil: “Nehořekuj, nelituj koní, máš hojnou odměnu na voze, za tu si můžeš koupit koně nové a ještě silnější. Podívej se sám!” Matouš se zdravým okem podíval a viděl, že soused měl pravdu, na voze se třpytila pěkná hromádka zlata. Začal skákat radostí, podělil se se sousedy a ještě mu mnoho zlata zůstalo. Za to si koupil v Ženklavě fojtství a byl až do smrti spokojený.

Přečtěte si také:

  • StromStrom Levou nohu k pravé noze - (stoj spatný, připažit) přisuň pěkně pomalu. Hlavu vzhůru,stopni rovně - (stoj spatný, vzpažit) ruce zvedni nad hlavu. Jsi strom co listy má. - (třepej prsty) Větřík na tě zafouká, větve tvoje […]
  • Železniční přejezd bez závorŽelezniční přejezd bez závor Máme doma chytré štěně. Nepobíhá potřeštěně, kde trať cestu překříží, po značce se rozhlíží. "Pozor, pejsku", říká značka, "tady chodit není hračka! Vláček do hor, vláček z hor, JEZDÍ TUDY BEZ ZÁVOR."
  • LesLes Buky, smrky, buky, smrky, kousek vedle čtyři jedle, jeličí a spadlé šišky, všude kolem žluté lišky, břízy, lísky, černý bez, dohromady hustý les.
  • Lidské okoLidské oko Předváděcí sešit obsahuje doplňková cvičení k učivu o zraku. Cvičení jsou připravena v různých stupních obtížnosti a kladou důraz na aktivní zapojení žáků u interaktivní tabule nebo PC. Očekávaný výstup: určí polohu a objasní stavbu a […]
  • Druhy ovoceDruhy ovoce Prezentace slouží jako „poznávačka“ ovocných stromů a jejich plodů, které se pěstují v mírném, subtropickém nebo tropickém podnebném pásu. Žáci se je mohou naučit poznávat podle fotografií nebo si své znalosti otestovat. Očekávaný […]
  • Otázky do prvoukyOtázky do prvouky Žáci si prostřednictvím těchto karet opakují a procvičují učivo z prvouky. Očekávaný výstup: pozoruje, popíše a porovná viditelné proměny v přírodě v jednotlivých ročních obdobích Otázky do prvouky.doc Popis ke […]

Štítky: , ,


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Staň se redaktorem / redaktorkou

Přispěvatel-ka
Zaregistruj se » Vkládej články

Líbí se Vám zaměření těchto stránek a obsahové téma je Vám blízké? Napište několik řádek textu. Rádi zveřejníme Vaše názory, příběhy, praktické zkušenosti, atd.
» Staň se redaktorem / redaktorkou

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se