Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Zatoulaný kamínek

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (40) | Vložit komentář
Rubrika: Pohádky

ZATÚLANÝ KAMIENOK (Viera Šmelková)

Na dno potoka dopadol kamienok. Bol malý, neforemný, trochu priesvitný a mal krásnu fialovú farbu. Vôbec sa nehodil k pekne opracovaným okruhliakom šedej a ružovej farby, ktoré obývali dno potoka.
Nikto nevedel odkiaľ sa vzal, nikto nevedel, kam patrí a nevedel to ani on sám.
„Kto si? Odkiaľ si prišiel!? A prečo máš takú hroznú farbu!?” kričali naňho odvšadiaľ kamene.
„Ja…, ja neviem,” bránil sa malý fialový kamienok.” Ale snáď by ste mi mohli pomôcť.”
„My?!” hučali okruhliaky, „My nič nevieme! Ale skús sa spýtať starého raka. Je to najstarší obyvateľ nášho potoka. Možno bude vedieť!” dodali o niečo zmierlivejšie.
Kamienok pochopil, že je okruhliakom na obtiaž a pomoci sa u nich nedočká a tak sa vydal hľadať starého raka.

„Nie, neviem,” zahučal nadurdený rak, ktorého práve zobudil, „nemám ani potuchy, kam by si mohol patriť. No sem určite nie!” opakoval dookola stále si obzerajúc kamienok. „Ale skús a opýtať rýb v rieke. Rieka je dlhá a široká, tam to určite budú vedieť,” povedal už pokojne rak.
„Ďakujem,” pekne sa poďakoval sklamaný kamienok. „A nehnevaj sa že som ťa zobudil.”
„Ty sa nehnevaj, že som na teba kričal. A….veľa šťastia!”
Ale to už kamienok nepočul, ten sa už kotúľal dole strmým korytom potoka. Cestou stretával pstruhy a pýtal sa ich tú istú otázku. Pstruhy však tiež nepoznali odpoveď. Ale cesta k rieke? Áno, áno, stále dole prúdom. A tak sa kamienok gúľal ďalej až dorazil na rozhranie potoka a rieky.

„Och, a teraz kade?” povzdychol si smutne.
„Po prúde rieky, stále po prúde rieky.” Zazurčali vlny.
„Ďakujem vlnky.” Zaďakoval a kotúľal sa ďalej až stretol sumca.
„A ty si kto?” pýta sa kamienok.
„Ja? Ja som predsa sumec.”
„Počuj sumec, chcem…”

…a tu bolo počuť hlasné „chňap”. Kamienok len -len že stačil uskočiť a na viac nečakal. Kotúľal sa o dušu ďalej. Ale hladný sumec mu bol stále v pätách. Kamienok utekal a utekal, čo mu dych stačil, ani nezbadal, že sa dostal do mora. Tu sa ukryl za jeden y koralových útesov. Sumca už nevidel. Ten už za kamienkom do mora neplával. Morskú vodu neznášal viac ako svoj hlad. A tak sa vzdal a vrátil sa späť do rieky.
„Ach konečne.” Hlasno fučal kamienok, snažiac sa lapiť dych. „Kde to som je mi to tu nejaké povedomé.”
„Pravdaže, pravdaže.” Chichúňali sa koraly. “Veď sem patríš. Veď si odtiaľto.”
„Naozaj?”
„Áno, áno.” Prekrikovali sa koraly. “Ty si predsa ametyst a patríš do náhrdelníka vodnej víly. Musela ťa stratiť, keď bola na cestách po svojom panstve. No, a práve teraz stojíš pred bránou jej zámku.”
„Už si spomínam.” zvolal ametyst.

A tešila sa aj víla. Už nedúfala, že nájde trinásty kameň zo svojho náhrdelníka, bez ktorého nemal čarovnú moc. Šťastná víla dokonca usporiadala aj oslavu. Ametyst bol natešený, lebo mu ešte nikdy nikto oslavu neusporiadal. Pamäť sa mu pomaly vracala. Ale čo ho tešilo najviac, bolo to, že je konečne medzi svojimi. Je tam, kde ho majú radi a nehrozí mu žiadne nebezpečenstvo.
Je proste doma!

Přečtěte si také:

  • V autodílně – numerace 0 – 10 000V autodílně – numerace 0 – 10 000 Materiál obsahuje pracovní list k procvičení početních operací v oboru 0 – 10 000. Motivačním prvkem je prostředí autodílny a příběh strýčka Vency. Žák bude procvičovat čtení s porozuměním, pamětně i písemně sčítat, odčítat, násobit, […]
  • Kotě chytá klubíčkoKotě chytá klubíčko Kotě chytá klubíčko, jde mu to jen maličko, uč se moje koťátko, myšku chytíš za krátko.
  • 50 supertriků pro děti jak na vědu50 supertriků pro děti jak na vědu Najdi dinosaura...! Jak číst myšlenky? Jak vyřešit záhady? Jak se naučit létat? Myslíš si, že věda je laboratoř plná kouřících baněk a pak už jen nudné vyplňování tabulek a bílý plášť? Čti dál! V této knížce se dozvíš, jak se […]
  • Celá čísla – úvod, porovnáváníCelá čísla – úvod, porovnávání Prezentace uvádí učivo o množině celých čísel. Zavedení množiny celých čísel rozšířením množiny čísel přirozených, číselná osa, absolutní hodnota a pravidla pro porovnávání celých čísel. Příklady k procvičení. Očekávaný výstup: provádí […]
  • Historie českých divadel s WikipediíHistorie českých divadel s Wikipedií Pracovní list umožňuje propojit znalosti hudební výchovy a kulturních dějin obecně s dovednostmi žáků ve vyhledávání informací na internetu. Cílem je získat informace o českých divadlech a doplnit je do příslušných částí (bublin) […]
  • Fruit – practise your reading skillsFruit – practise your reading skills Sada pracovních listů pro žáky se specifickou poruchou učení – dyslexií. Jednotlivé listy lze použít nezávisle na sobě. Úkolem žáka je „číst" obrázky, dokreslovat chybějící části, spojovat, procvičovat zrakové rozpětí, rozdělovat slova […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se