Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Pomozte dítěti, aby to dokázalo samo aneb co to je Montessori?

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (25) | Vložit komentář
Rubrika: Zprávy

Přemýšlíte, jak správně vybrat mateřskou školku, aby se v ní vaše dítě nebálo, těšilo se do ní, získalo ty správné sociální vazby a rozvíjelo se? Sledujte nejen reference od známých a vzdělání učitelek, ale také výchovně vzdělávací program, kterým se škola řídí. Jednou z možností je Montessori školka.

Okamžik, kdy má jít dítě do školky je stresující a to nejen pro dítě, ale také pro jeho matku. Jak vybrat tu správnou školu, aby se tam dítěti líbilo, vzdělávalo se a přichystalo se tak na dlouhé roky studia a sebe rozvoje?

Metoda Montessori vychází z filosofie, že se dítě věnuje činnostem, které ho zajímají a jeho okolí mu nové poznatky a dovednosti pouze pomáhá rozvíjet, ale do ničeho ho nenutí. Tuto metodu vyvíjela italská lékařka a pedagožka Maria Montessori, na základě pozorování dětí a jejich potřeb. Proslavila se výrokem, který zněl „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“

Žádný stres a chuť se učit

Zakladatelce vzdělávacího programu se podařilo zjistit, že děti, které nikdo nenutí ke konkrétní činnosti, se snadno učí věcem, které si samy vyberou a to mnohem rychleji a bez stresu, v porovnání s klasickými učebními metodami.

V Montessori třídě je prostor uspořádaný do koutků, nejsou zde žádné lavice, ve kterých by dítě mělo sedět, zároveň neexistují žádné vyučovací hodiny, závisí na dítěti, jak dlouho u vybrané činnosti chce setrvat. Součástí výuky jsou i skutečné aktivity, které dítě v životě využije, třeba péče o rostliny nebo praní prádla. Děti pracují se svou kreativitou, rozvíjí svoji osobnost a učitel je jim pouze průvodce.

Montessori systém má své speciálně vyvíjené pomůcky, jako jsou například nejrůznější stavebnice a hry pro pochopení počtů, naučení barev či rozvíjení zvukových vjemů.

Příprava na školu a další bonusy

Montessori školka je pro děti dobrou přípravou na školu a další roky studia. Děti se naučí soustředit, a protože je nikdo při práci neruší, naučí se i dotáhnout věci do konce. Montessori školky přistupují k dětem jako jedinečným bytostem a nenutí jim unifikované hry. Každé dítě si najde, co ho baví a zajímá a vyučující mu pomáhá s dalším rozvojem.

Některé Montessori školky, jako například brněnské Montessori Semínko nabízí také výuku angličtiny, která je opět založená na co nejpřirozenější komunikaci, rozložené do celého dne, aby dítě jazyk vstřebalo a nenásilnou formu si zvyklo na jeho zvuk. Tato škola do programu zahrnuje i další aktivity, jako je péče o rostliny a zahradu, péče o zvířata, logopedická péče či třeba muzikoterapie.

Kterou školu zvolit?

Pokud vás výchovně vzdělávací program Montessori zaujal, podívejte se na mapu, která Montessori školka je vám nejblíže a běžte si ji prohlédnout. Mnohé z nich nabízí i speciální aktivity pro rodiče s dětmi, v rámci kterých se s prostředím dostatečně seznámíte jak vy, tak vaše děti.

Přečtěte si také:

  • Práce s nástroji v textovém editoruPráce s nástroji v textovém editoru Pracovní list k samostatnému seznámení s některými nástroji v textovém editoru. Žáci se učí vyjmout a kopírovat text, vložit datum a čas, zkontrolovat pravopis, vložit obrázek, uložit dokument a otevřít ho, vyhledat a nahradit text. Jeden […]
  • Iá iá, oslík hýkáIá iá, oslík hýká Iá iá, oslík hýká, iá iá, dejte mlíka. Iá iá, žízeň mám, iá rád vám zahýkám.
  • Sněží, sněžíSněží, sněží Sněží,sněží, bílé peří, vločka k vločce pírko k pírku, sníh je tady zachvilenku.
  • Hádanky pro školákyHádanky pro školáky Soubor hádanek je určený pro děti školního věku od třetí třídy výše, přičemž obtížnost jednotlivých hádanek postupně stoupá. Cílem knihy je děti poutavým způsobem seznámit s informacemi z pěti různých předmětů, kniha je tedy rozdělena do […]
  • ApologiesApologies Žáci si osvojí základní fráze na téma Omluvy. Fráze si mohou procvičit v pracovním listě, který učitel může využít i jako test znalostí žáků. Žáci z frází mohou vytvořit rozhovor. Očekávaný výstup: jednoduchým způsobem se domluví v […]
  • Olomoucký krajOlomoucký kraj Pracovní list pro žáka, ve kterém poznává Olomoucký kraj České republiky. Informace získává vlastní aktivitou s použitím školního atlasu ČR a internetu. Pracovní list může nahradit zápisky do sešitu nebo vytvořit základ pro […]

Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme

MojeGalanterka

Jdeme do školy

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.FB stránky

FB skupina

Přidej se